Nordjyllands Politis afdeling i Hjørring kørte den 27. oktober 2022 en særlig indsats for at komme til bunds i fogedsagerne i Hjørring og Jammerbugt kommuner. Det blev til 34 fremstillede personer for Fogedretten, og flere af personerne havde mere end én sag, der afventede sagsbehandling.
På denne side kan du som borger i Hadsund og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og myndighedernes arbejde i lokalområdet. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og Nordjyllands Politi, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i dit nærområde.
Her på siden bringer vi blandt andet nyheder om udrykning, døgnrapport og politirapport, hvor du kan læse om politiets daglige arbejde og indsats i lokalområdet. Vi informerer også om hændelser, hvor alarm 112 er blevet kontaktet, og hvor der har været behov for ambulance, brandvæsen eller i visse tilfælde helikopter. Det kan for eksempel dreje sig om ulykke, brand eller andre situationer, hvor myndighederne rykker ud for at hjælpe borgere i nød.
Vi lægger vægt på at formidle saglig og opdateret information, så du som læser får et overblik over de hændelser, der præger Hadsund og omegn i dag og i den nærmeste tid. Vores oplysninger bygger på officielle udmeldinger og rapporter fra myndighederne, og vi bestræber os på at give et retvisende billede af situationen uden at gå i detaljer om konkrete sager.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om de seneste nyheder og hændelser i lokalområdet.