Jyndbjerg Møbelsnedkeri er i vækst, efter at virksomheden flyttede til Hadsund i august sidste år.
For første gang siden 2006 er der nu under 30.000 boliger til salg i Danmark. Der sælges færre boliger end samme tid sidste år, og sættes færre til salg, og der er nu rekord få til salg, viser Finans Danmarks boligudbudsstatisktik.
“Fastelavn er mit navn, boller vil jeg have”… Sådan lyder det, når udklædte børn kommer på besøg for at rasle til fastelavn.
Konkurrencen er skærpet om titlen som ”Danmarks vildeste kommune”. 92 dystende kommuner er netop blevet til 98, og alle Danmarks kommuner dyster nu om at få den vildeste natur. Skal Mariagerfjord vinde?
Godt nyt til dem der, til tider, har hjemmearbejde i Hadsund. Der er nemlig bred politisk opbakning til nye regler for hjemmearbejde. Fremover vil særlige skærmregler først gælde efter mere end to dages regelmæssigt skærmarbejde, og i højere grad tilgodese ansatte med skiftende arbejdssteder.
Rene Pedersen fik ideen for fem år siden: Reaktionsplader til fodboldspillere. Det var mens han trænede ungdomsspiller i Hadsund, ideen opstod: