Hvad er det bedste ved at bo i Hadsund - med dine ord?
“Naturen og omgivelserne ved fjorden, det store foreningsliv der er i området, handelslivet i Hadsund, der er de butikker man har brug for i hverdagen. Et stærkt erhvervsliv med en del store virksomheder inden for deres felt. Det gør, at der er en del attraktive arbejdspladser i byen. Der er et aktivt kulturhus med en moderne biograf med mange premierefilm, og et moderne bibliotek. Et moderne sportscenter med alle idrætsfaciliteter såsom moderne skydebaner, gymnastikhal med springgrav o. lign. Sportscenter er i nær tilknytning til en moderne folkeskole med attraktiv svømmehal. Hadsund kan også byde på en dyrehave, der ligger i nær tilknytning til byen. Hadsund by byder også på hyggelige caféer, spisesteder og restauranter, hvor der er mulighed for gode spiseoplevelser. Hadsund er også et trygt sted at bo med lidt kriminalitet.”
Hvis du skulle anbefale ét sted i Hadsund til en ven, hvad skulle det være - og hvorfor?
“Jeg vil anbefale at gå en tur i Linddalene, Marienhøj til Dyrehaven og videre til Hadsunds sportscenter, derfra til fjorden og videre ad fjordstien til Hadsunds gl. Fiskerihavn, så vil man opleve Hadsunds natur og fjorden.”
Hvad siger folk typisk er kendetegnende ved dig som person?
“Jeg har altid været ordholdende og ordentlig. Har altid været optaget af mit lokalområde og af foreningsarbejde i området.”
Hvad gør dig altid i godt humør i hverdagen?
“At høre fra min familie og vide at de har det godt og at være i selskab med gode venner samt at hjælpe andre.”
Hvem i Hadsund vil du gerne sige tak til - og for hvad?
“Tak til min kone Lisbeth for at støtte mig i alt, hvad jeg bevæger mig ud i.”