Den 1. august inviterer Øster Hurup til en festlig fredagskoncert på Bytorvet, hvor Klubien og Dans'orkesteret leverer live-musik. Begivenheden er en del af Øster Hurup Fredagskoncerter, en elsket tradition i sommermånederne, der samler både lokale og turister. Bytorvet fyldes med musikglæde, og man kan forvente en skøn aften med pop, rock og festlige covers under den åbne himmel. Ta' picnictæppet med, køb en is, og nyd den gode stemning helt gratis.
Tidspunkt: Fredag 1. august 2025, kl. 19:00
Sted: Torvet i Øster Hurup, Kystvejen, Øster Hurup, 9560 Hadsund
Entré: Gratis
Bemærk: Egne drikkevarer frabedes - der kan købes drikkevarer på stedet.
Læs mere om koncerten her.
Lørdag den 2. august er Havnø Mølle klar til at tage imod alle bageentusiaster, der vil lære om den ældgamle tradition for at bage med surdej. Dagen vil indeholde demonstrationer af brødbagning med langtidshævning, og der vil være mulighed for at få en surdej med hjem. Der er også aktiviteter for børn, som kan få lov at male deres eget mel på stedet. Der bydes også på kaffe og smagsprøver på friskbagt surdejsbrød. Arrangementet er gratis og åben for alle.
Tidspunkt: Lørdag 2. august 2025, kl. 10:00
Sted: Havnø Mølle, Havnøvej 40, Visborg, 9560 Hadsund
Entré: Fri entré
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.