I den kommende uge, tirsdag den 19. august 2025, åbner Hadsund Hallerne dørene for unge, der ønsker at udforske skydesportens verden. To spændende aktiviteter afholdes samtidig - både riffelskydning og pistolskydning, med instruktører klar til at guide deltagerne sikkert gennem deres første oplevelse med sporten. Begge begivenheder vil finde sted fra kl. 18:30 til 20:30.
Hadsund Skytteforening inviterer til riffelskydning, hvor unge kan deltage i et introforløb, der tilbyder en grundig introduktion til sikkerhed og brug af riffel samt det udstyr, der anvendes. Foreningen stiller alt nødvendigt udstyr til rådighed, som deltagerne kan låne.
Tidspunkt: Tirsdag 19. august 2025, kl. 18:30-20:30
Sted: Hadsund Hallerne, Stadionvej 25, 9560 Hadsund
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Samtidig tilbydes en mulighed for unge, der er interesserede i at lære pistolskydning. Introforløbet omfatter instruktion i sikker brug af pistolen samt de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger. Alt udstyr stilles til rådighed af foreningen.
Tidspunkt: Tirsdag 19. august 2025, kl. 18:30-20:30
Sted: Hadsund Hallerne, Stadionvej 25, 9560 Hadsund
Entré: Fri entré
Tilmelding: Gratis prøvetræning
Begge events afholdes indendørs på skydebanen i Hadsund Hallen. Deltagerne bedes benytte indgangen ved den sorte bygning og fortsætte til første sal, hvor skiltene vil vise vej. Uanset om du er nysgerrig på riffelskydning eller pistolskydning, er der her en unik chance for at prøve kræfter med en anderledes sport.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.